fbpx
 

Vestuvių dovanos: kam, ką ir už kiek

vestuvių dovanos kam ką ir už kiek

Vestuvių dovanos: kam, ką ir už kiek

Vestuves pelnytai galima būtų vadinti dovanų diena, nes tuomet dovanas gauna visi: tiek jaunieji, tiek svečiai. Net ir sveikintojai, taip pat praeiviai, besivaišinantys saldainiais. Visgi kai reikia išrinkti dovanas, tenka spręsti krūvą galvosūkių, neleidžiančių ramiai miegoti naktį: svečiai suka galvas, ką dovanoti, o dar svarbiau – už kiek. Jaunieji jaudinasi, ką iš svečių būtina pagerbti dovanomis ir kaip išrinkti prasmingą padėką. Visiems neramu, kada gi dovaną įteikti, kad tai įvyktų tinkamu laiku, tinkamoje vietoje ir sulauktų deramo dėmesio.

JAUNŲJŲ DOVANOS – NE TIK GAUTI, BET IR DUOTI

Pasak dovanų meistrės Odetos Plakienės, ruošdamiesi vestuvėms, jaunieji turi prisiminti, jog svarbus šventės simbolis yra jaunųjų dovanos. Tad reikia pasiruošti ne tik jas gauti, bet ir padovanoti. Pagal senąsias lietuvių tradicijas, jaunavedžiai apdovanodavo ne tik artimiausius giminaičius, bet ir šeimininkes, muzikantus, pamerges bei pabrolius, o taip pat ir vienas kitam per sužadėtuves teikdavo dovanas.

Šiandien jaunųjų tradicijos taip stipriai neįpareigoja, visgi kai kuriems šventės dalyviams padėkoti bei įteikti simbolines dovanas verta. Suprantama, jog pirmieji dėmesio nusipelno tėvai.

Dovanos tėvams tikrai neturi stebinti savo verte, jos turėtų būti ilgalaikės, simbolinės. Pavyzdžiui, prasminga dovana tėvams – gyvas ąžuoliukas, simbolizuojantis tvirtą pagrindą, išmintį, stiprybę, ištvermę – tas vertybes, kuriomis tėvai apdovanojo jaunuosius. Šiandien galima išrinkti puikių dekoratyvinių ąžuoliukų, kurie užauga kad ir iki 2,5 metrų, nereikalauja daug erdvės, o džiugins ne vienerius metus.

Taip pat puikiai tinka su nuotraukomis susiję dovanos: nuotraukų laikiklis, kuriame ateityje puikuosis ne tik jaunųjų, bet ir anūkų nuotraukos; kokybiškas nuotraukų albumas ar jaunųjų sukurta foto knyga. Tėvus neabejotinai sujaudins įrėminta nuotrauka, kurioje jaunieji pozuoja su tėvų vestuvinėmis nutoraukomis.

KADA DOVANOTI IR DĖKOTI

Pats geriausias laikas įteikti dovaną tėvams yra šventinė vakarienė, tad būtina numatyti tam laiką scenarijuje. Tačiau jei nemėgstate perdėto dėmesio, tą galite padaryti ir kitą dieną. Net jei vestuvės trunka vieną vakarą, neretai artimiausieji vėl susirenka kitą rytą aptarti įspūdžių. Tad kitos dienos pasimatymas yra puiki proga įteikti padėkos dovanas tėvams, skiriant deramą dėmesį mažesnėje ir jaukesnėje atmosferoje.

Dovanų ekspertės Odetos Plakienės nuomone, neprivaloma, bet rekomenduotina dovana turėtų atitekti liudininkams/piršliams. Šie žmonės ne tik prisiėmė atsakomybę paliudyti jaunųjų meilę santuokos dieną, bet ir įsipareigojo palaikyti ir stiprinti naujai sukurtą šeimą ateityje. Todėl tokios dovanos, kaip lininiai rankšluosčiai su inicialais puikiai išreikš dėkingumą ir neliks neįvertintos. Tinkamiausia jas įteikti šventės pradžioje, po liudininkų/piršlių sveikinamojo žodžio.

Anksčiau lietuviams buvo įprasta atsisveikinant kiekvienam įdėti karvojaus (svočios pyrago). Visgi šiuolaikinėse vestuvėse ši tradicija retai prisimenama, o svečiams už dalyvavimą ir gerą nuotaiką atsidėkojama įteikiant smulkias dovanėles. Jei apsisprendėte tradiciją tęsti, geriausia teikti suvartojamas dovanas ir svečiams netks sukti galvos, kur jas „apgyvendinti“ savuose namuose. Saldainių dėžutės, „medaus mėnesio medutis“ mažuose stiklainiukuose, simboliniai gėrimo buteliukai su padėkos žinute – puikūs pavyzdžiai. Jei norite būti originalūs, dovanokite svečiams papuošimais ir skoniais stebinančias auksaspalves spurgas ar keksiukus. Šios dovanos įteikiamos išlydint svečius.

„Dovanų meistrai“ primena, kad jei pakvietėte senelius, krikšto tėvus, dovana ar bent jau padėkos žodžiu vertėtų pagerbti ir juos.

DOVANA JAM IR JAI

Na o kaip gi patys svarbiausieji – JIS ir JI?! Suprantama, kad vieną brangiausių dovanų jaunieji vienas kitam įteikia ištardami priesaikos žodžius. Dovanų, kaip ir malonaus dėmesio, tikrai nebus per daug! Jei esate nusiteikusi galutinai nuginkluoti savo brangiausiąjį, slapta paruoškite jam skirtą meninį pasirodymą, kurį kaip dovaną įteiksite vestuvių dieną. Tai gali būti Jūsų sukurtos eilės, Jūsų meilės istoriją pasakojantis vaizdo filmukas, Jam atliekama daina ar šokis, net jei jie atlikti netobulai, nepaliks abejingų, o jaunikiui turbūt prireiks laiko atsigauti nuo neužmirštamo įspūdžio.                                                                                                           

O ką ypatingo dėl JOS gali padaryti jaunikis? „Turėjome vieną jausmingą jaunikį, kuris nuoširdžiai pripažino, jog didžioji dalis vestuvių organizavimo rūpesčių yra užgulę išrinktosios pečius, ir jis norėtų atsidėkoti jautria asmenine dovana,“ – prisimena Odeta Plakienė. „Tuomet pasiūlėme padovanoti elegantiškus perlų auskarus, kuriais panorėjusi galėtų pasipuošti ir vestuvių dieną.  Dovaną pristatėme jaunąjai į darbovietę, tad tai buvo netikėta. Perskaičiusi mylimojo žinutę, ji tiesiog negalėjo sulaikyti džiaugsmo ašarų. Išties nuoširdus ir jaudinantis momentas!”

SVEČIŲ DOVANOS

Dovanų apžiūra nurimus vestuvių šurmuliui – smagus ir jaudinantis momentas, leidžiantis dar nors šiek tiek pratęsti šventę. Tik ar visos išvyniotos dovanos džiugins? Kokie liks atsiminimai apie dovanotojus?

O ir svečiams išrinkti tobulą vestuvių dovaną yra gan sudėtingas uždavinys, susidedanti ne tik iš svarstymų, ką padovanoti, bet dar sudėtingiau – už kokią sumą?

KO NORI JAUNIEJI

Ką jaunieji gali padaryti, kad gautų daugiau džiuginančių ir reikalingų dovanų? Išsakyti savo norus, pasirinkdami  formą! Neretai jau kvietimuose būna nurodyta, kokia dovana labiausiai pradžiugins porą bei kam ji bus tinkamiausia, kartu su pageidavimais dėl gėlių. Siūlyčiau paruošti „geidžiamiausių dovanų sąrašą“ ir pasidalinti juo su svečiais. Taip svečiams palengvinsite sunkią užduotį.

GRYNIEJI IR JŲ PRIEDAI

Tradicinės lietuvių dovanos šiandien jau kelia šypseną: buvo dovanojami paršeliai ar veršiukai, laikui bėgant juos keitė namų apyvokos prietaisai, įrankiai. Šiandien neretai poros iki vestuvių jau gyvena kartu, tad daugelis buities klausimų yra išspręsti. Populiariausia dovana šiandien, kurios pageidauja net 9 poros iš 10, yra grynieji pinigai. Etiketo požiūriu, didelių šeimyninių švenčių proga pinigai yra tinkama dovana, tad nereikia pergyventi, elgiantis pragmatiškai ar paprastai.

Kiek gi dėti į vokelį – kur kas sudėtingesnis klausimas. “Vienos taisyklės nėra. Sumą reikėtų parinkti atsižvelgiant į savo finansines galimybes bei santykį su pora“, – sako Odeta Plakienė. “Aš skeptiškai vertinu nuomonę, siūlančią dovanoti tokią pinigų sumą, kuri padengtų jaunųjų patirtas išlaidas vienam svečiui. Jei jaunieji to tikėtųsi, vargu, ar iš viso rengtų šventę. Svečių galimybės skritingos, tad ir dovanoti reikėtų tokią sumą, kurią paskyrę, jausitės patogiai. Įvardinant skaičius, sakyčiau, jei esate kolegos, atėję pasveikinti prie bažnyčios ar santuokų rūmų, puokštė gėlių ir sveikinimo atvirukas – puikus pasirinkimas. Tolimesni giminaičiai bei draugai turėtų orientuotis į 25 – 50 eurų sumą žmogai, artimesni neprašaus paskyrę po 100 eur ar daugiau. Na o viršutinę ribą palikime svečių vaizduotei. Iš patirties žinau, kad paskyrę laiko originaliai piniginės dovanos pakuotei, sukursite gerokai pozityvesnį įspūdį, tad pasistenkite!“

ĮSIMINTINOS DOVANOS JAUNIESIEMS

Jei jauniesiems „nieko nereikia“, o dovana grynais pinigais atrodo neoriginali, tuomet O. Plakienės nuomone dovana turėtų atitikti bent vieną iš šių kriterijų:

  • Ilgalaikiškumas. Parinkite dovaną, kuria galima ilgai džiaugtis. Pavyzdžiui, tuoktuvių metais išleista kolekcinė moneta ne tik laikui bėgant įgaus papildomos vertės, bet ir primins santuokos metus. Prabangus ilgam saugojimui tinkamas tauraus gėrimo butelis jaunuosius privers prisiminti dovanotoją net ir po 10 metų, skanaujant gėrimą rožinių vestuvių metinių proga.

  • Dovanokite malonią patirtį bei tai, kuo pora gali mėgautis kartu. Pavyzdžiui, kulinarijos kursai dviems, pridedant porai skirtas prijuostes, skrydį balionu ar spa savaitgalis prabangiuose apartamentuose.

  • Kokybė yra būtina, norint daiktą naudoti ilgai ir dovanotoją minėti geru žodžiu. Tam tiktų jaunųjų inicialais papuošti kokybiškos medvilniniai chalatai.

  • Venkite „super-madingų“ daiktų, nes praėjus vos keliems metams jie gali tapti nebereikalingi ar net juokingi. Pavyzdžiui, kad ir prieš 5 metus dovanotas skaitmeninis fotoaparatas šiandien jau būtų naudojama tik kaip žaislas vaikams.