Tvarios verslo dovanos – kaip jas pasirinkti?
06.20.2023

Verslui vis geriau suvokiant savo poveikį aplinkai, įmonėms vis svarbesnis tampa poreikis būti tvaresnėmis. Verslo dovanos yra neatsiejama verslo dalis, tačiau dažnai jų gamyba yra susijusi su didelėmis aplinkosaugos sąnaudomis. Laimei, šiandien įmonės gali užtikrintai rinktis tvarias verslo dovanas, kurios daro teigiamą poveikį aplinkai.

Pastaraisiais metais tvarių verslo dovanų koncepcija vis populiarėjo. Ji apima ne tik dovanas, pagamintas iš natūralių medžiagų, bet atsakingų gamybos procesų, mažinamo neigiamo poveikio aplinkai, bendruomenių palaikymo pasirinkimus. Ši verslo dovanų kategorija vadinama tvariomis arba aplinkai draugiškomis verslo dovanomis.

Tvarios dovanos yra puikus būdas įmonėms parodyti savo įsipareigojimą tausoti aplinką. Tai taip pat veiksmingas būdas užmegzti ryšius su klientais ir tiekėjais, padėkoti už jų pastangas ir lojalumą.

Tvaraus verslo dovanojimo nauda

Tvarios dovanos versle turi daug privalumų. Pirmiausiai, tai yra puikus būdas parodyti, kad įmonė yra įsipareigojusi atsakingai elgtis su aplinka. Tai gali padėti sustiprinti klientų, tiekėjų, darbuotojų ir partnerių pasitikėjimą bei lojalumą.

Antra, tvarios verslo dovanos dažnai gaminamos iš perdirbtų, perdirbamų ar kitų tvarių medžiagų, o tai gali padėti sumažinti įmonės veiklos poveikį aplinkai. Tai taip pat gali padėti sumažinti ilgalaikes įmonės išlaidas, nes sumažėja susidarančių atliekų kiekis.

Trečia, tvarios verslo dovanos dažnai būna originalios ir įdomesnės nei tradicinės verslo dovanos. Todėl labiau įsimena ir palieka geresnį įspūdį klientams ir tiekėjams.

Galiausiai, tvarios verslo dovanos gerina įmonės įvaizdį gavėjų suvokime.

Patarimai, kaip pasirinkti tvarias verslo dovanas

Renkantis tvarias verslo dovanas, svarbu atsižvelgti į gaminio poveikį aplinkai. Reikia pripažinti, jog rinkoje yra gaji “greenwashing” praktika, kuomet įmonės teigia siūlančios tvarias dovanas, tačiau iš tikrųjų jos tokios nėra.

Norint įsitikinti, kad renkatės tvarią dovaną, svarbu atsižvelgti į šiuos veiksnius:

  1. Medžiaga: dovanos gamybai naudojama medžiaga turėtų būti atsinaujinanti, perdirbta, perdirbama arba sertifikuota kaip tvari.

2. Gamybos procesas: gamybos procesas turėtų būti energetiškai efektyvus ir naudoti tvarias medžiagas.

3.  Pakuotė: pakuotė turėtų būti perdirbta, perdirbama arba kompostuojama.

4.  Ilgaamžiškumas: dovana turėtų būti ilgaamžė ir jos nereikėtų dažnai keisti.

5.  Prekės ženklas: prekės ženklas turėtų skaidriai informuoti apie savo aplinkosaugos praktiką ir būti tvirtai įsipareigojęs siekti tvarumo.

Tvarumo įrodymai ir sertifikatai

Ieškant tvarių verslo dovanų, nederėtų pasikliauti vien nuojauta. Įmonės turėtų ieškoti tvarumo įrodymų.

Tam padeda sertifikatai, kurie užtikrina, jog dovana atitinka tam tikrus tvarumo standartus.

Plačiausiai pripažintas tekstilinių verslo dovanų sertifikavimas yra Pasaulinis organinės tekstilės sertifikatas (GOTS). GOTS yra pagrindinis pasaulyje tekstilės apdirbimo standartas, kalbant apie organinius pluoštus. Jis apibrėžia aukšto lygio aplinkosaugos kriterijus visoje organinės tekstilės tiekimo grandinėje ir reikalauja laikytis socialinių kriterijų. Kad būtų sertifikuota, tekstilėje turi būti ne mažiau kaip 70% sertifikuotų organinių natūralių pluoštų. Visos naudojamos cheminės medžiagos, tokios kaip dažikliai ir pagalbinės medžiagos, turi atitikti aplinkos ir toksikologinių kriterijų rinkinį, taip pat nuotekų tvarkymo planą.

Verslo dovanų specifikacijų aprašymuose neretai sutiksite apibūdinimą, jog dovana pagaminta iš perdirbtų medžiagų. Šiems kriterijams pagrįsti dažniausiai naudojami Recycled Claim Standard (RCS) ir Global Recycled Standard (GRS). RCS patvirtina, kad prekės sudėtyje yra perdirbto pluošto. Nepriklausoma institucija sertifikatą suteikia tiems gamintojams, kurių prekių sudėtyje yra mažiausiai 5 % perdirbto pluošto. Norint medžiagas žymėti šiuo standartu, reikia sertifikuoti kiekvieną gamybos etapą, GRS yra tarptautinis standartas, nusakantis reikalavimus, taikomus trečiosios šalies atliekamam antrinių žaliavų sertifikavimui. Šiuo sertifikatu siekiama didinti perdirbtų medžiagų naudojimą, apimant ir tokius papildomus kriterijus kaip cheminių medžiagų apribojimai bei kiti socialiniai ir aplinkosauginiai perdirbimo reikalavimai.

Verslo dovanų pakuotėms ir dovanoms iš popieriaus svarbiausias yra tvarų miškų naudojimą liudijantis FSC (Forest Stewardship Council) sertifikatas. Juo patvirtintuose gaminiuose yra ne mažiau kaip 70 % FSC sertifikuotos medienos ar popieriaus, kurie yra atsakingai iškirsti ir be pavojingų cheminių medžiagų.

CO2 neutralumas ir nulinės emisijos ambicija dovanų gamybos, logistikos ir kituose produkto gyvavimo procesuose yra dar vienas įrodymas, jog verslo dovanos gaminamos atsakingai.

Aplinkosaugos siekių ir bendruomenių palaikymas (giving back), gaminant verslo dovanas, yra dar vienas įrodymas, jog veikla yra socialiai atsakinga. Pavyzdžiui, kuriant darbo vietas jautriose šalyse/bendruomenėse, skiriant % pajamų aplinkosaugos tikslams, aprūpinant gyvybiškai svarbiais produktais ir pan.

Žiedinis verslo dovanų dizainas, kuris žengia pirmuosius žingsnius, orientuojasi į produkto naudojimo ilgalaikiškumą, patogų ir savaikį atnaujinimą, perdirbimą ir tvarų utilizavimą.

Geriausia tvarių verslo dovanų praktika

Renkantis tvarias verslo dovanas, svarbu laikytis geriausios praktikos, todėl dalinamės keletu patarimų, kaip pasirinkti tvarias verslo dovanas:

1.  Apsvarstykite gaminio gamybai naudojamas medžiagas. Medžiagos turėtų būti atsinaujinančios, perdirbtos arba sertifikuotos kaip tvarios.

2.  Įvertinkite gaminio ilgaamžiškumą. Gaminys turėtų būti sukurtas taip, kad tarnautų ilgai ir jo nereikėtų dažnai keisti.

3.  Atsakingai rinkitės dovanos pakuotę. Dovanos pakuotė yra svarbi verslo dovanos sudedamoji dalis, kurianti pirmąjį įspūdį. Todėl svarbu įsitikinti ne tik jos estetika, bet ir siekti kuo tvaresnės pakuotės.

4.  Apsvarstykite dovanos logistiką ir jos poveikį aplinkai.

5.  Ieškokite sertifikuotų tvarių produktų. Šis sertifikavimas gali užtikrinti, kad gaminys atitinka tam tikrus tvarumo standartus.

6.  Ieškokite tiekėjų, kurie yra įsipareigoję laikytis tvarumo principų ir teikia skaidrią informaciją apie savo aplinkosaugos praktiką.

7.  Atsižvelkite į gaminio poveikį aplinkai. Patikrinkite, kiek gamintojo teiginiai apie tvarumą atitinka tikrovę.

Patarimai, kaip rasti tinkamą tvarių verslo dovanų tiekėją

Renkantis tvarių verslo dovanų tiekėją, svarbu atsižvelgti į šiuos veiksnius:

  1. Kokybė: tiekėjas turi pasiūlyti aukštos kokybės tvarias dovanas.
  2. Kaina: tiekėjo pasiūlyta tvarių dovanų kaina turi būti konkurencinga.
  3. Patikimumas: tiekėjas turi vykdyti savo pažadus ir įsipareigojimus bei laiku pristatyti verslo dovanas.
  4. Aptarnavimas: tiekėjas turi vadovautis aukščiausiais klientų aptarnavimo standartais.
  5. Reputacija: tiekėjas turi turėti gerą reputaciją verslo dovanų rinkoje.

Aplinkai draugiškų verslo dovanų idėjos

Aplinkosaugos siekių ir bendruomenių palaikymas (giving back), gaminant verslo dovanas, yra dar vienas įrodymas, jog veikla yra socialiai atsakinga. Pavyzdžiui, kuriant darbo vietas jautriose šalyse/bendruomenėse, skiriant % pajamų aplinkosaugos tikslams, aprūpinant gyvybiškai svarbiais produktais ir pan.

Žiedinis verslo dovanų dizainas, kuris žengia pirmuosius žingsnius, orientuojasi į produkto naudojimo ilgalaikiškumą, patogų ir savaikį atnaujinimą, perdirbimą ir tvarų utilizavimą.

1.  Augančios dovanos: smulkios dovanos ir rinkiniai, skirti patiems pasodinti ir auginti augalus, gėles ir net savo pomidorus. Šių dovanų pakuotės dažniausiai būna iš natūralių, perdirbamų arba perdirbtų medžiagų, puikiai tinka tiek darbo vietai, tiek namams.

2.  Daugkartiniai indai gėrimams: gertuvės, kavos/arbatos puodeliai, termo puodeliai. Šios dovanos yra praktiškos, todėl mėgsamos gavėjų. Taip pat jos prisideda prie tvarių įpročių ugdymo.

3.  Tekstilė iš organinių bei perdirbtų medžiagų: pirkinių krepšiai ir kepuraitės yra populiariausi pavyzdžiai. Pastaraisiais metais dėl pandemijos sąlygotų darbo aplinkos pokyčių marškinėliai, džemperiai ir sportinės kelnės yra bene populiariausios dovanos, kuriomis labai džiaugiasi darbuotojai.

4.  Sveikiems užkandžiams itin populiarios yra užkandžių dėžutės, termosai maistui bei krepšiai patogiam jų nešiojimui bei laikymui.

5.  Dovanų rinkiniai, kuriuose derinamos kelios tvarios dovanos. Tokiu būdu rinkinyje kiekvienas gali rasti sau patinkančių dovanų.

Tvarus įmonių dovanojimas tampa vis populiaresnis, nes įmonės geriau suvokia savo poveikį aplinkai ir imasi atsakomybės. Rinkdamosi tvarias verslo dovanas, įmonės turi galimybių sumažinti ilgalaikes išlaidas, išsiskirti iš kitų ir kurti ilgalaikius santykius su klientais, tiekėjais ir partneriais.

Renkantis tvarias verslo dovanas, svarbu atsižvelgti į gaminio poveikį aplinkai, dovanos ilgaamžiškumą, gamybai naudotas medžiagas ir turimus sertifikatus.

Vadovaudamosi šiais patarimais, įmonės gali užtikrinti, kad dovanoja tvarias verslo dovanas, kurios daro teigiamą poveikį visuomenei.

Tvarios verslo dovanos yra puikus būdas stiprinti atsakingos įmonės įvaizdį tarp klientų, partnerių, darbuotojų ir tiekėjų.

Susisiekite!

Dovanų Meistrai yra pasiruošę Jums sukurti unikalią dovaną Jūsų auditorijai